A boy from the Rumaila area in Jableh city, Lattakia Governorate, in northwestern Syrian Arab Republic, watches the excavation work following the earthquake that hit his city. A few hours after midnight on 6 February 2023, children, and families in parts of Syria’s governorates of Aleppo, Lattakia and Hama fled their homes for safety after an initial 7.7 magnitude earthquake hit southeast Türkiye and Syria. The timing could not have been worse, with a devastating initial earthquake – followed by another during the day – hitting during the winter, when sub-zero temperatures are not uncommon. UNICEF teams in Syria are currently on the ground assessing the impact of the situation and gearing up to distribute lifesaving assistance to displaced people. Children in Syria continue to face one of the most complex humanitarian situations in the world. A worsening economic crisis, continued localized hostilities after more than a decade of grinding conflict, mass displacement and devastated public infrastructure have left two-thirds of the population in need of assistance. Food insecurity, reliance on unreliable and alternative water sources, protection concerns, high levels of school dropouts are acute. Waterborne diseases pose another deadly threat to children and families affected. In Syria, a cholera outbreak declared on 10 September 2022 quickly spread across the country, with children especially vulnerable.

  • Osam dana nakon razornih zemljotresa, milionima dece je i dalje potrebna hitna humanitarna pomoć
  • 4,6 miliona dece živi u pogođenim područjima u Turskoj, a još 2,5 miliona dece je pogođeno zemljotresima u Siriji

Naslovmi foto;UNICEF/UN0779763/Belal

NJUJORK/AMAN/ŽENEVA, 15. februar 2023. godine – Osam dana nakon dva razorna zemljotresa i više od 1.600 naknadnih potresa koji su pogodili jugoistočnu Tursku i Siriju – i doveli do ogromnog razaranja i smrti na hiljada ljudi – UNICEF upozorava da je milionima dece hitno potrebna humanitarna pomoć.
Iako i dalje nije poznat ukupan broj pogođene dece, 4,6 miliona dece živi u 10 provincija u Turskoj koje su pogođene zemljotresima, a više od 2,5 miliona dece je pogođeno zemljotresima u Siriji.


„Deca i porodice u Turskoj i Siriji suočeni su sa nezamislivim poteškoćama nakon tih razornih zemljotresa“, rekla je izvršna direktorka UNICEF-a Ketrin Rasel. „Moramo učiniti sve što je u našoj moći da se postaramo da svi koji su preživeli ovu katastrofu dobiju spasonosnu podršku, uključujući ispravnu vodu, sanitarne usluge, osnovnu ishranu i zdravstvene potrepštine, kao i podršku za mentalno zdravlje dece. Ne samo trenutno, već dugoročno.“

UNICEF/UN0781266/Al-Asadi


Broj stradale i povređene dece tokom potresa i nakon njih još uvek nije potvrđen ali se verovatno meri u hiljadama. Ukupan zvanični broj stradalih je sada premašio 35.000.
Uticaj zemljotresa na decu i porodice u regionu je katastrofalan i stotine hiljada dece je ostavljeno da živi u očajnim uslovima. Mnoge porodice su izgubile svoje domove i sada žive u privremenim skloništima, često u ledenim uslovima, a sneg i kiša samo pojačavaju njihovu patnju. Zemljotresi su izazvali i veliku štetu na školama i drugoj ključnoj infrastrukturi, pa je time dodatno ugrožena dobrobit dece i porodica. Pristup ispravnoj vodi i sanitarnim uslovima je jedno od ključnih pitanja, uz zdravstvene potrebe pogođenog stanovništva.
UNICEF danonoćno radi na pružanju spasonosne pomoći ljudima pogođenim zemljotresima. UNICEF-ovi timovi na terenu rade sa partnerima na podeli osnovnih potrepština, kao što su ključne zdravstvene potrepštine, ćebad, odeća i ispravna voda za piće i higijenske potrepštine, a uz to deci obezbeđuju i bezbedne prostore u kojima se mogu igrati i oporaviti od traumatičnih događaja koje su doživela.
Uprkos tim naporima, potrebe pogođenog stanovništva su ogromne, a izazovi su mnogobrojni i složeni. Oštećenje i uništenje ključnih puteva i infrastrukture, uz ledene uslove, sneg i kišu, otežali su pružanje pomoći onima kojima je pomoć neophodna. Mnogi zaposleni i radnici na prvim linijama iz UNICEF-ovih partnerskih organizacija su stradali, povređeni su ili raseljeni, a njihove kancelarije i oprema su uništeni, oštećeni ili neupotrebljivi.
U narednim danima i nedeljama, UNICEF će nastaviti da radi sa partnerima kako bi što više dece i porodica dobilo spasonosnu pomoć.
U Siriji, UNICEF radi na pružanju preko potrebne pomoći stanovništvu pogođenom zemljotresima. UNICEF već ima unapred pripremljene potrepštine na severozapadu Sirije i započeo je sa njihovom raspodelom što većem broju ljudi. Neposredni prioriteti obuhvataju obezbeđenje pristupa ispravnoj vodi za piće i sanitarnim uslovima, koji su od ključnog značaja za sprečavanje bolesti u početnim danima krize. UNICEF radi na proceni uticaja zemljotresa na glavne stanice za vodosnabdevanje i na obezbeđivanju ispravne vode za piće raseljenom stanovništvu. UNICEF je rasporedio mobilne timove za zdravlje i ishranu kako bi pružio potrebne usluge i potrepštine u vezi sa zdravljem i ishranom stanovništvu kojem su one potrebne, uključujući ljude koji su spas našli u skloništima.
Neposredni prioritet UNICEF-a u Turskoj je da osigura da pogođena deca i porodice dobiju podršku koja im je očajnički potrebna. UNICEF-ov odgovor se fokusira na dečiju zaštitu, pružanje neposredne psihosocijalne podrške u dečijim kucima, procenu glavnih stanica i usluga za vodosnabdevanje, potrebe u pogledu zdravlja i ishrane, raspodelu zimske odeće za decu, ćebadi i higijenskih kompleta za porodice i ljude u pokretu. UNICEF i Ministarstvo omladine i sporta takođe su angažovali dodatnih 5.000 volontera koji će raditi zajedno sa timovima za odgovor. Oni će pomoći volonterima koji već pomažu u odgovoru i kojih je preko 3.000.

UNICEF/UN0779600/


I u Turskoj i u Siriji, dečija zaštita je visok prioritet za UNICEF, i obuhvata identifikaciju i spajanje dece razdvojene od roditelja ili staratelja i dece bez pratnje, kao i pružanje psihosocijalne podrške deci koja su mogla biti izložena traumatičnim iskustvima.
UNICEF radi i na tome da osigura povratak dece učenju čim to bude moguće. Naša organizacija radi na proceni štete u školama i vrši pripreme za obnovu i uspostavljanje privremenih prostora za učenje. U pogođenim delovima Sirije, škole će biti zatvorene najranije do 18. februara 2023. godine, a u Turskoj do 1. marta u 10 pogođenih provincija, dok su u toku traganje, spasavanje i oporavak.
UNICEF u Srbiji poziva građane i kompanije da upute hitnu finansijsku pomoć za ugrožene decu i porodice u Turskoj i Siriji. Donaciju možete uplatiti na račun UNICEF-a u Srbiji kod banke Intesa broj: 160-666-18, svrha uplate: 0123 – Pomoć deci i porodicama u Siriji i Turskoj ili putem sajta: https://donacije.unicef.rs