Produžetak bečke kanalizacije za oko devet kilometara koji će se izvoditi ispod rečice Vinflus (Wienfluss), je najveći projekat u istoriji bečke kanalizacije. Tunel za otpadne vode prolazi kroz šest bečkih opština od parka Ernst-Arnold na istoku do Skejt-parka Auhof na zapadu Beča. Sa investicijom od oko 270 miliona evra, kvalitet vode u Bečkoj reci će se poboljšati, a kanalizaciona mreža će biti rasterećena u slučajevima jakih kiša. Takođe, stvara se mogućnost za efikasnu i bezbednu sanaciju postojećih kanala duž Bečke reke.
„Potpuna izgradnja kanala Vintal (Wiental) je važna investicija za budućnost radi zaštite životne sredine. Jaki pljuskovi, koji su usled klimatskih promena sve učestaliji, predstavljaju veliko opterećenje za naše vode. Novim kanalom ćemo zaštititi Bečku reku od zagađenja tokom jakih kiša“, rekao je član gradskog veća za klimatska pitanja Jirgen Černohorski. Radovi su počeli 4. marta 2024. godine na lokaciji Gaudencdorfer Girtl (Gaudenzdorfer Gürtl).Tamo će biti centar gradilišta naredne četiri godine. Paralelno s tim, u narednim nedeljama će početi pripremni radovi za izgradnju tunela u području mosta Baumgartenbrike (Baumgartenbrücke). Nakon završetka tunela, novi kanal će biti povezan sa postojećom kanalizacionom mrežom na 43 lokacije. Do kraja 2027. godine radovi će biti završeni, a 2028. godine kanal će biti pušten u rad.
Kako veliki građevinski radovi ne bi ometali život građana, većina radova će se odvijati ispod zemlje. Gotovo devet kilomatara dug kanal će biti izgrađen kao tunelski cevovod, sa spoljnim prečnikom od gotovo četiri metra i unutrašnjim prečnikom od tri metra. Biće dublje smešten od Bečke reke i većinom će se protezati uz levu obalu. „Konvencionalna gradilišta otvorenog tipa bi uzrokovala mnogo veća opterećenja za stanovništvo. Odabrana metoda tunelske gradnje je inovativan pristup koji će građanima Beča uštedeti puno vremena i buke“, kaže predsednik opštine Mariahilf, Markus Rumelhart.
Foto1 © Stadt Wien/ Markus Wache
Foto2 © Stadt Wien/ Martin Votava