Austrijski institut za tehnologiju (AIT) u Beču dobio je od Evropske unije veliki istraživački projekat za proizvodnju baterija od recikliranih materijala. Oko 35 stručnjaka radi u laboratoriji za razvoj baterija za koje nisu potrebne problematične sirovine poput litijuma, nikla i kobalta. „Prvi put ćemo na kraju projekta moći da proizvedemo bateriju od recikliranih materijala“, izjavio je vođa projekta Damian Kupid.
Za ovu bateriju budućnosti prerađivaće se stari akumulatori, koji se trenutno recikliraju samo oko 40 odsto, a inače spaljuju. Takođe se eksperimentiše sa alternativnim sirovinama: „Rudarski otpaci sadrže mnogo kobalta, nikla i mangana. Imamo fotonaponske panele koji sadrže silicijum. To možemo takođe ponovo iskoristiti“, objasnio je Kupid.
„Veliki cilj je postati što nezavisniji u Evropi sa proizvodnjom. Masovna proizvodnja je nešto što ponovo moramo da naučimo u Evropi, posebno u oblasti baterija“, rekao je šef istraživačke jedinice za baterije u AIT-u, Markus Jan. Ono što se gradi u istraživačkom centru moglo bi se odmah koristiti u vozilima. Ovde se ne vodi računa samo o održivosti materijala, već i o proizvodnji. „Kako smanjiti upotrebu rastvarača u proizvodnji, kako možemo generalno trošiti manje struje i gasa pri proizvodnji?“, rekao je Jan. Da li će se baterije razvijene ovde moći proizvoditi u velikim količinama i koji će konkretni tipovi baterija prevladati, trenutno nije moguće predvideti. To takođe zavisi od kasnije primene, rekao je Jan. „Određena vozila, na primer, zahtevaju određeni tip baterije, dok bi možda električni trotineti mogli zahtevati drugačiji tip. To je upravo ono što proučavamo: koji materijal ima smisla za koju primenu?“
Predviđeno vreme trajanja projekta je tri godine. Prema stručnjacima, ovo je veoma otvoren, ali obećavajući put ka „zelenoj bateriji“. EU finansira bečki projekat sa milion evra.
© Pixabay